Rewolucyjne narzędzie Singapurczyków odmładza panele PV o 5 lat

Rewolucyjne narzędzie Singapurczyków odmładza panele PV o 5 lat
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska02.01.2024 | 5 min.

Rewolucyjne narzędzie Singapurczyków odmładza panele PV o 5 lat. Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NTU) opracowali innowacyjną metodę przywracania sprawności paneli fotowoltaicznych. Dzięki specjalnej kombinacji światła, ciepła i czasu ekspozycji, urządzenie regeneruje moduły PV, co może wydłużyć ich żywotność nawet o 5 lat. Technologia została przetestowana w warunkach rzeczywistych we współpracy z firmami solarnymi i ma szansę zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną.

Odmładzanie paneli PV

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technologicznego w Singapurze (NTU) opracowali innowacyjną metodę regeneracji paneli fotowoltaicznych, która może przedłużyć ich żywotność nawet o 5 lat. Jak tłumaczy jeden z badaczy, proces ten przypomina łatanie dziur w wiadrze - naprawia moduły PV, aby zapobiec utracie wydajności.

Specjalne urządzenie emituje intensywne światło, które przemieszcza się po panelach słonecznych. Proces trwa mniej niż 5 minut i pozwala przywrócić do 5% utraconej mocy. Dzięki temu zwalnia się tempo degradacji ogniw, co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie okresu użytkowania instalacji PV.

Przywracanie sprawności modułów PV

Urządzenie odmładzające wykorzystuje opatentowaną technologię, opartą na specjalnej kombinacji światła, temperatury i czasu ekspozycji. Pozwala to na regenerację zdegradowanych paneli słonecznych poprzez naprawę uszkodzeń powstałych na skutek promieniowania UV i wahań temperatury.

Proces jest szybki i może być przeprowadzany bezpośrednio na miejscu, zarówno na dachowych, jak i gruntowych instalacjach fotowoltaicznych. Urządzenie jest kompatybilne z około 90% dostępnych na rynku typów paneli PV.

Łagodzenie degradacji ogniw PV

Oprócz regeneracji zdegradowanych modułów, innowacyjna technologia Singapurczyków służy także do łagodzenia efektów starzenia się ogniw, jeszcze zanim dojdzie do spadku ich wydajności. Urządzenie może odwracać degradację indukowaną światłem (LID), która obniża sprawność paneli już na wczesnym etapie eksploatacji.

Regularne stosowanie metody odświeżania ogniw, jeszcze przed wystąpieniem uszkodzeń, pozwala utrzymać moduły PV w optymalnym stanie przez cały okres użytkowania. Instalacja PV zachowuje w ten sposób stabilność produkcji energii elektrycznej bez niepożądanych spadków mocy.

Według autorów technologii, regularne odmładzanie paneli może skutecznie hamować proces starzenia ogniw nawet o 5 lat w określonych warunkach. To ogromna zaleta w perspektywie całego cyklu życia systemu PV.

Czytaj więcej: Tarapaty finansowe nowego producenta PV: wsparcie unijne w grze?

Testowanie w warunkach rzeczywistych

Metoda odświeżania paneli słonecznych została gruntownie przetestowana w realnych warunkach eksploatacji, we współpracy z czołowymi firmami z branży fotowoltaicznej. Urządzenie wdrożono m.in. w projektach zrealizowanych z firmą Vector Green, specjalizującą się w systemach OZE.

Pomyślnie zakończone pilotaże potwierdzają, że ta rewolucyjna technologia Singapurczyków ma ogromny potencjał w zastosowaniach komercyjnych. Kolejni partnerzy wdrażają już to rozwiązanie w swoich realizacjach fotowoltaicznych.

Firma testująca Liczba zregenerowanych paneli Przyrost mocy
Vector Green 800 sztuk +4,2%
Sunvest 450 sztuk +3,8%

Współpraca z firmami solarnymi

Rewolucyjne narzędzie Singapurczyków odmładza panele PV o 5 lat

Opracowana w NTU technologia została opatentowana, a prawa do jej komercjalizacji przejęła spółka NTUitive. Obecnie jest ona licencjonowana dla firmy EtaVolt, która wdraża to innowacyjne urządzenie na szeroką skalę.

Setki tysięcy paneli PV na całym świecie przechodzą już proces odświeżania, który gwarantuje im znacznie dłuższą żywotność i utrzymanie pełnej wydajności. Coraz więcej wiodących firm fotowoltaicznych decyduje się na współpracę z EtaVolt i oferowanie tej przełomowej usługi swoim klientom.

Perspektywy dla branży fotowoltaiki

Wynalazek Singapurczyków może wywrzeć ogromny, rewolucyjny wpływ na rynek fotowoltaiki. Utrzymanie wysokiej sprawności paneli słonecznych ma kluczowe znaczenie dla rentowności systemów PV i maksymalizacji produkcji zielonej energii.

Oprócz efektu ekonomicznego, wydłużanie okresu użyteczności modułów pozwala też znacząco ograniczyć produkcję odpadów. Podwaja to pozytywny efekt środowiskowy energii słonecznej.

Odkrycie z NTU dobitnie pokazuje, że fotowoltaika staje się coraz bardziej dojrzałą, a przy tym ekologiczną technologią. Rozwój tego sektora napędzają innowacyjne produkty i usługi. Właśnie w takich, przełomowych technologiach jak odmładzanie paneli PV tkwi przyszłość zielonej energetyki.

Podsumowanie

Artykuł omawia rewolucyjną technologię opracowaną przez naukowców z Singapuru, która umożliwia regenerację i wydłużenie żywotności paneli fotowoltaicznych. Opisano działanie urządzenia wykorzystującego specjalną kombinację światła, ciepła i czasu naświetlania do naprawy uszkodzeń w strukturze ogniw PV.

Przedstawiono wyniki testów przeprowadzonych w warunkach rzeczywistych, potwierdzające skuteczność metody. Panelom poddanym procesowi udało się przywrócić sprawność rzędu 3-5%. To pozwala odwrócić skutki degradacji i wydłużyć okres użyteczności modułów nawet o kilka lat.

Omówiono również pilotażowe wdrożenia technologii u partnerów komercyjnych z branży PV. Rozwiązanie Singapurczyków budzi coraz większe zainteresowanie firm szukających sposobów na utrzymanie wysokiej wydajności instalacji solarnych i zwiększenie ich efektywności.

Artykuł podkreśla potencjał nowatorskiej metody, która może wywrzeć istotny wpływ na rentowność przedsięwzięć solarnych i rozwój fotowoltaiki. Stanowi innowacyjny krok w kierunku maksymalizacji korzyści płynących z tego ekologicznego źródła energii.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
  3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska

Jestem pasjonatką życia na wsi i ekologii. Na blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat odnawialnych źródeł energii, domu i budowlanki oraz recenzji filmów i seriali. Razem odkryjmy piękno życia na wsi!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktualnościMałe wiatraki i dopłaty: Konfederacja Lewiatan zabrała głos.

Program "Moja Elektrownia Wiatrowa" z dopłatami do przydomowych małych wiatraków wzbudził kontrowersje. Konfederacja Lewiatan skrytykowała jego wprowadzenie bez należytych analiz. Jednak małe wiatraki mogą przyczynić się do rozwoju energetyki wiatrowej i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Istotna jest zatem przemyślana polityka energetyczna oparta na dogłębnych analizach.